تشریفات قانونی

باربری یخچالی

عملیات گمرکی مشترکی که طبق قوانین مقرر در کشور انجام می شود، تشریفات قانونی نامیده می شود. این تشریفات شامل ترخیص محصولات از کشورهای مبدا و مقصد، اخذ مجوز برای خرید خارجی و … می باشد. برای کارهایی مانند ورود و خوج کالا و بارها باید یک سری مراحل را طی کنید. این عملیات باید در تمام مرزهای کشورهای دنیا انجام شود.

خروج و ورود کالا از مرزها طبق تشریفات گمرکی انجام می شود. برای انجام این آیین ها باید در این زمینه به خوبی تسلط داشته باشید. برای طی کردن این مراحل و کمک به شما در انجام کارهایی مانند صادرات و ترخیص قانونی محصولات خود، اظهارنامه لازم است. روال انجام این رویه ها برای کالاهای وارداتی و صادراتی بسیار متفاوت است.

شرکت حمل و نقل کیابار آماده ارسال کالا و محصولات شما به کشورهای مختلف می باشد. برای مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

الزامات تشریفات گمرکی صادرات

 

برای صادرات کالا باید چندین الزام را رعایت کنید. این موارد عبارتند از:

  1. تظیم و آماده نمودن اظهارنامه
  2. ترخیص کالا و بار در گمرک و صادرات نهایی
  3. صادرات موقت: صادرات محصول خود به کشور مورد نظر در انتظار واردات مجدد
  4. فرآوری خروجی: صادرات کالاهایی همچون مواد اولیه تولید به کشور ثالث برای فرآوری باید قبل از واردات مجدد دریافت مالیات از واردات کالا انجام شود.
  5. اجرای پردازش ترخیص کالا در گمرک

تشریفات گمرکی و ترخیص کالا

 

برای رشد کسب و کار خود، باید یاد بگیرید که چگونه کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنید. این کار بین کشور مقصد و گمرک کشور شما انجام می شود. سیاست واردات و صادرات دولت به گمرک اجازه می دهد تا طبق این روند کار خود را انجام دهد. هر کشوری سیاست های متفاوتی دارد و با یکدیگر متفاوت است. افرادی که مایل به جابجایی کالاهای خود از مرزهای دیگر کشورها هستند باید با سیاست های کشورهای تجاری آشنا شوند تا کار خود را تسهیل کنند.

مرکزو اداره گمرک  با دریافت و جمع آوری عوارض گمرک مقدمات و تشریفات حمل و نقل را در داخل و خارج از کشور انجام می دهد. زمانی که کالای شما به مرزهای کشور رسید، می توانید با انجام تشریفات گمرکی، کالای خود را از گمرک کشور خود ترخیص کنید. با انجام این تشریفات گمرک کشور پذیرنده کالاهای وارداتی را نیز ترخیص می کند. زمانی که این کالاها وارد گمرک می شوند، در انبارهای بزرگ در انتظار ترخیص گمرک نگهداری می شوند.

مراحل تشریفات گمرکی چگونه است؟

 

مراحل ترخیص کالا از گمرک بستگی به نوع بار و محصول دارد که برای آن به مجموعه ای از مجوزها از سازمان ها نیاز دارید. بسته به نوع محصول، ممکن است نیاز به دریافت مجوز از سازمان های فرهنگ اسلامی و مشاوره، سازمان های بهداشتی برای صدور مجوز استاندارد و سازمان های مبارزه با مواد مخدر داشته باشید. برای ترخیص کالا از گمرک باید یک سری مراحل گمرکی را طی کنید.

برای دریافت مشاوره در مورد نرخ باربری می توانید با کارشناسان مجموعه کیابار تماس بگیرید

اظهارنامه را در سامانه گمرک ثبت کنید

اولین کاری که باید انجام دهید ارسال اظهارنامه آماده شده در سیستم EPL است. ثبت اظهارنامه باید به صورت آنلاین توسط مالک محصول یا نماینده قانونی تعیین شده انجام شود. اطلاعات مربوطه باید به درستی در سامانه وارد شود تا در مراحل ترخیص کالا با مشکل مواجه نشوید. در پایان مراحل ثبت نام، سیستم یک شماره سریال و یک مرجع عطف به شما می دهد که باید از آن پرینت بگیرید و نزد خود نگه دارید.

احراز هویت و مسیریابی

گمرک مدارک شما را بررسی می کند و در صورت تایید به شما شماره ثبت اختصاصی می دهد. پس از دریافت کوتاژ مختص به شما، اظهارنامه محصول یا بار شما با شماره منحصر به فرد ثبت و مهر می شود.

کنترل بار و کالا

برای برسی و کنترل همه کالاهای وارداتی یا صادراتی باید از یک سری مسیر های مشخص سبز، زرد و قرمز عبور کنند. در صورت قرار گرفتن کالا در مسیر زرد و قرمز بازرسان و کارشناسان مجددا آن را بررسی خواهند کرد. سپس این موارد با اسناد ارائه شده توسط مالک مطابقا داده می شود. پس از گذراندن مراحل تشریفات گمرکی، ارزش اظهار شده در ثبت گمرکی مجددا بررسی می شود.

اخذ مجوزهای لازم

در این مرحله باید مجوزهای لازم را برای خروج اقلام خود از گمرک دریافت کنید. همه محصولات دارای مجوز هستند، از جمله محصولات انحصاری. افراد حرفه ای باید مجوزهای ذکر شده را برای ارسال موارد خود بپذیرند. مهمترین مجوزها عبارتند از: استاندارد بهداشت، مخابرات، مالیات، قرنطینه، وزارت راه، جهاد، تجهیزات پزشکی و انرژی اتمی.

بررسی کلیه تعرفه ها و انطباق محصول توسط متخصصان

ماموران هزینه گمرکی را ارزیابی می کنند و اسناد مربوطه را مطابقت می دهند. کارشناسان مجوزهای دریافتی را بررسی می کنند. اگر مجوزهای شما مشکلی نداشته باشد، کارشناسان آنها را تأیید و امضا می کنند.

پرداخت هزینه ترخیص سند تایید کالا

پس از ترخیص نهایی از گمرک، صاحب کالا باید وجه نقد را پرداخت کند. گمرک برای صاحب کالا مجوز اولیه سبز صادر می کند که بتواند با پرداخت عوارض گمرکی کالای مربوطه را ترخیص کند.

اجازه بارگیری بار و کالا

در این مرحله از تشریفات گمرکی مربوط به ترخیص کالا، پس از صدور مجوز بارگیری کالا، باید صورت حساب را با شرکت حمل و نقل تسویه کنید. سپس گمرک مجوز بارگیری کالا را صادر می کند و صاحب کالا باید هزینه انبار را بپردازد. این هزینه شامل زمان نگهداری کالا در انبار، تخلیه و بارگیری و … می باشد. مانند کار می کند

ترخیص و خروج بار و کالا از گمرک

پس از بررسی جواز سبز و مهر توسط بازرسان درب خروجی، نشان انبار یا همان بیجک انبار به شما داده می شود. سپس می توانید وارد قسمت بار شوید و پس از بارگیری و خروج خودروی شما مورد بازرسی قرار می گیرد و در نهایت اجازه خروج خواهید داشت.

تشریفات قانونی خود را به کیابار بسپارید

با اطلاع از تشریفات گمرکی می توانید به راحتی کالاهای خود را صادر و وارد کنید. ترخیص کالا بدون اطلاع از مراحل گمرکی بسیار دشوار است. مراحل ترخیص کالا به شما کمک می کند تا کالای خود را بدون مشکل از گمرک خارج کنید. برای صادرات و واردات اجناس و محصولات خارجی نیاز به دریافت مجوز دارید که می توانید با کمک مشاوران متخصص کیابار براحتی این امر را محق نمایید.

× پشتیبانی آنلاین از طریق واتساپ