بررسی تفاوت لجستیک و حمل و نقل کالای سرد و منجد

تفاوت لجستیک و حمل و نقل

تفاوت لجستیک و حمل و نقل چیست؟ آیا این دو اصطلاح یکی هستند؟ ممکن است شما هم مثل خیلی از مردم تاکنون فکر کرده باشید که دو عبارت لجستیک و حمل و نقل یکی هستند و به همین جهت بارها و بارها از آنها به جای یکدیگر استفاده کرده باشید. اما باید به اطلاع شما خواننده گرامی برسانیم که این دو عبارت با یکدیگر بسیار فرق دارند و باید از هر کدام از آنها در جای مناسبی استفاده شود. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی کامل تفاوت لجستیک و حمل و نقل کالای سرد و منجد بپردازیم.

 

تفاوت لجستیک و حمل و نقل کالای سرد و منجد

اگر شما از تولید کنندگان مواد غذایی سرد هستید و قصد دارید تولیدات خود را به سایر استان های کشور ارسال کنید باید در مورد نحوه انتقال و حمل و نقل کالاهای خود اطلاعات جامعی کسب کنید تا بتوانید آنها را با حفظ کیفیت به دست گیرنده نهایی در نقاط دور دست کشور برسانید. خب به نظر می رسد یکی از اولین مواردی که در این زمینه باید در مورد آن اطلاعات کسب کنید همین تفاوت لجستیک و حمل و نقل است. شما به عنوان تولید کننده مواد غذایی سرد و منجمد الزامی است که بتوانید تفاوت این دو عبارت و نقش هر کدام را کامل بدانید.

اگر بخواهیم تفاوت بین حمل و نقل و لجستیک را به زبان خیلی ساده بیان کنیم باید بگوییم که لجستیک و حمل و نقل دو بخش بسیار مهم از خدمات حمل و نقل و توزیع هستند و با یکدیگر بسیار فرق دارند. بخش حمل و نقل در واقع همان جابجایی کالاها می باشد و لجستیک هم مدیریت حمل و نقل داخلی و خارجی کالا از تولید کننده به کاربر یا همان گیرنده نهایی می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که حمل و نقل خود یک مرحله از عملیات لجستیک می باشد. پس حالا که متوجه شدید حمل و نقل و لجستیک دو مرحله مهم از زنجیره تامین هستند از این به بعد هرگز از این این دو اصطلاح به جای یکدیگر استاده نکیند. در ادامه شما را مفهوم دقیق لجستیک آشنا خواهیم کرد.

 

منظور از لجستیک چیست؟

اگر بخواهیم واژه لجستیک را بیشتر بسط دهیم لجستیک در واقع به مجموعه فرآیند تامین، تولید، توزیع و حمل و نقل مواد غذایی با کیفیت بالا گفته می شود که تمام این مراحل را با برنامه ریزی و کنترل درست مدیریت می کنند تا کالای مورد نظر با حفظ کیفیت و سلامت به دست کاربران نهایی در نقاط مختلف جغرافیایی برسد.

همان طور که در پاراگراف قبلی به طور مفصل در مورد تفاوت لجستیک و حمل و نقل شرح داده شد حمل و نقل در واقع زیر مجموعه ای از لجستیک می باشد. اگر بخواهیم یک کلمه نزدیک به معنا و مفهوم لجستیک را مثال بزنیم به نظر می رسد عبارت پشتیبانی بهترین مترادف برای لجستیک باشد. به این ترتیب شرکت های تولید کننده مواد غذایی باید مجهز به پشتیبان کیفیت تولیدات خود تا رمانی که به دست گیرنده نهایی می رسد باشند.

به طور کلی فعالیت هایی که در جستیک مواد سرد و منجمد انجام می گردد به شرح زیر است:

 • بررسی موجود بودن کالا
 • یکپارچه سازی ذخیره سازی
 • جابجایی و حمل و نقل
 • مرتب سازی
 • چیدن و بسته بندی
 • مدیریت سفارشات
 • انجام بازرسی
 • مدیریت کامل فرآیند حمل و نقل
 • اعلام زمان ارسال و تحویل کالا به مشتری

رعایت کردن نکات زیر در سیستم لجستیک بسیار تاثیرگذار می باشد:

 • برنامه ریزی درست و جامع

به کارگیری یک برنامه ریزی درست و جماع که تمام نکات ریز و درشت را در خود بگنجاند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بدون شک به بهتر انجام شدن تمامی مراحل کمک بسیاری خواهد کرد.

 • اتوماسیون

اتوماسیون نقش مهمی در بهینه سازی دارد چرا که هم موجب اجرای سریع تر مراحل می شود و هم این که نیاز به نیروی انسانی را به حداقل می رساند. همچنین چون در اتوماسین نیروی انسانی کمی وجود دارد درصد خطای انسانی هم به حداقل می رسد.

 • روابط ارزشی در کار گروهی

وجود یک تیم کاری قدرتمند و متحد که توسط مدیریت کامل کنترل و آموزش داده شود نقش بسیار موثری در رشد و پیشرفت لجستیک خواهد داشت.

 • مدیریت انبار

همان طور که در بالا هم اشاره کردیک اعلام موجود بودن کالا از مراحل اولیه لجستیک است. در نتیجه لجستیک باید مجهز به یک سیستم قدرتمند مدیریت انبارداری باشد تا از تمام موجودیت انبار مطالع باشد.

با توجه به آنچه که در پاراگراف اول در مورد تفاوت لجستیک و حمل و نقل گفته شد مدیریت کامل حمل و نقل کالاهای سرد یکی از مهم ترین فرایندهای مربوط به لجستیک است تا با انجام آن محصولات با حفظ کیفیت و تضمین سلامت به دست کاربران نهایی برسد.

اجرای حرفه ای لجستیک مواد سرد را به مازند سرما کیا بسپارید

مجموعه مارند سرما کیا یکی از باتجربه ترین شرکت های حمل و نقل مواد غذایی سرد و منجمد است که با رعایت تمامی استانداردهای لازم کالاهای مشتریان را با حفظ کیفیت و سلامت به دست گیرنده نهایی می رساند. این مجموعه همچنین آماده ارائه حرفه ای و کامل خدمات فرآیند لجستیک سرد می باشد. پس شما تولید کنندگان گرامی دیگر نگران توزیع کالاهای خود به سایر شهرستان ها نباشید و تمامی خمات لجستیک محصولات خود را به این مجموعه بسپارید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انتقال و بسته بندی، تشریفات قانونی، نرخ هزینه ها و … می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید و از آنها راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پشتیبانی آنلاین از طریق واتساپ