یخچال سردخانه ای و معرفی انواع آن

یخچال سردخانه ای

یخچال سردخانه ای یک دستگاه تبریدی بوده که دما را در درجه خیلی پایین ثابت نگه می دارد و برای نگهداری موادغذایی و یا دارویی که فاسد شدنی هستند و نیاز به دمای پایین دارند بسیار مناسب می باشد. یخچال های خانگی معمولا حدود 20 الی 500 لیتر حجم دارند و تنها این یخچال ها به مصارف خانگی محدود نمی شوند بلکه از این نوع از یخچال ها در حمل و نقل یخچالی برای جایجا کردن مواد خراب شدنی و فاسد شدنی نیز به کار می رود. مجموعه کیابار با داشتن انواع ماشین های دارای یخچال سردخانه ای، انواع مواد غذایی و دارویی را به نقاط مختلف کشور انتقال می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با تاریخچه یخچال

در گذشته به دلیل نبود امکانات و همچنین عدم پیشرفت صنعت و تکنولوژی برای نگهداشتن مواد غذایی فاسد شدنی از شیوه های سنتی استفاده می شد که تا حدودی برای نگهداشتن این موادغذایی موفق بود اما کم کم با گذشت سال ها و پیشرفت صنعت و همین طور ساخت دستگاه و تجهیزات پیشرفته، انواع یخچال های بزرگ و کوچک برای مصارف خانگی و یا مصارف صنعتی به وجود آمد.

جاکوب پرکینز در سال 1834 کشفی انجام داد که منجربه اختراع یخچال شد. جان هریسون که اهل کشور اسکاتلند بود اثر خنک کننده را کشف نمود و در سال 1862 اولین یخچال خود را روانه بازار کرد. قبل از اختراع یخچال برقی این وسیله به طور وسیع و گسترده وارد خانه ها نشده بود و اوج محبوبیت این وسیله با ارزش در دهه 1920 در ایالات متحده رواج پیدا کرد.

لارسن اولین یخچال خانگی را که به صورت دستی کار می کرد در سال 1913 ساخت و کمپانی آمریکایی کلویناتور برای نخستین بار در سال 1918 یخچال و فریزر را به بازار روانه نمود. در سال 1926 شرکت جنرال الکتریک آمریکا اولین یخچال جهان را تولید کرد.

انواع یخچال سردخانه ای

سردخانه به فضاهایی گفته می شود که برای خنک سازی محیط از خنک کننده های مصنوعی استفاده می گردد و همچنین این فضاها دارای عایق سرما نیز می باشند. طبقه بندی سردخانه ها با توجه به استانداردهای مختلف به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شوند که با توجه به امکانات و اطلاعات موجود در خصوص سردخانه ها می توان آن ها را در هشت دسته تقسیم بندی نمود که در اینجا به بررسی برخی از آن ها می پردازیم:

1- دسته بندی با توجه به مقیاس ذخیره سازی:

در این دسته بندی مقیاس طراحی سردخانه بر اساس حجم اسمی آن می باشد. سردخانه با توجه به مقیاس ذخیره سازی به سردخانه بزرگ، متوسط و کوچک تقسیم بندی می گردد که حجم سردخانه بزرگ بیش از 20000 مترمکعب می باشد و حجم سردخانه متوسط چیزی حدود 5000 تا 20000 مترمکعب است و همین طور حجم سردخانه کوچک کمتر از 5000 مترمکعب می باشد.

2- دسته بندی بر اساس دمای ذخیره سازی:

دمای سردخانه براساس نوعی کالایی که می خواهیم آن را نگهداری نماییم تنظیم می گردد که به عنوان مثال می توان گفت که دمای مناسب برای نگهداری سبزیجات و میوه ها بین 0 تا 13 درجه سانتی گراد و همچنین دمای نگهداری گوشت منجمد شده بین 18- تا 26 درجه سانتی گراد است.

3- دسته بندی بر اساس استفاده از سردخانه:

در این دسته بندی سردخانه بر اساس ماهیت استفاده از آن خود به چند دسته تقسیم می شود:

– سردخانه توزیعی: از این سردخانه برای دریافت و نگهداری مواد غذایی منجمد و فرآوری شده استفاده می گردد.

– سردخانه تولید: از این نوع سردخانه معمولا برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی و یا مصولات کشاورزی استفاده می شود.

– سردخانه خرده فروشی: به سردخانه ها ساخته شده در شرکت های صنعتی بزرگ و یا فروشگاه ها که برای نگهداری موقت مواد غذایی خرده فروشی می باشد، گفته می شود.

4- دسته بندی براساس کالاهای ذخیره سازی:

که از این سردخانه ها برای نگهداری کالاهای مختلف با شرایط متنوع و گوناگون استفاده می شود که از آن جمله می توان به سردخانه دارو، سردخانه گوشت، سردخانه واکسن، سردخانه نگهداری سبزیجات و میوه و سردخانه آبزیان اشاره نمود که همانطور که گفته شد هر کدام از این کالا ها برای ماندگاری و مقاومت در برابر خراب شدن و یا فاسد شدن نیاز به دمای مخصوص برای نگهداری دارند.

5- دسته بندی براساس ساختار سردخانه:

که در این دسته بندی سردخانه ها با توجه به ساختاری که دارند به دسته های مختلفی تقسیم می شوند مانند: سردخانه مدنی، سردخانه پوشیده از خاک، سردخانه روکش دار، سردخانه مونتاژ شده.

حمل و نقل کالاها با استفاده از یخچال های سردخانه ای

تا اینجا به تاریخچه یخچال و انواع یخچال های سردخانه ای پرداختیم و ویژگی ها و کاربردهای هر کدام از آن ها را بیان نمودیم. حال یک سوال پیش می آید که اگر بخواهیم مواد غذایی و یا دارویی را که قابلیت ماندگاری بالایی ندارند و فاسد می شوند را بخواهیم جابجا نماییم و به شهر دیگر و یا حتی به کشور دیکر اتقال دهیم چه باید کرد؟ پاسخ به این سوال در گذشته بسیار دشوار بود اما امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی و ساخت ماشین های یخچال دار این مشکل برطرف شده است و می توان انواع مواد غذایی و دارویی را با همان کیفیت به نقاط مختلف ارسال نمود. اما باید این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که تمامی ماشین های دارای یخچال سردخانه ای دارای کیفیت مناسب نبوده و ممکن است کالای مورد نظر پس از رسیدن به مقصد دارای آن طراوت و تازگی نباشد پس برای این کار باید به دنبال مجموعه ای بود که این اعتماد و اطمینان را بدهد تا کالای موردنظر را با همان کیفیت به مقصد برساند.

مجموعه کیابار با سال ها سابقه و تخصص در زمینه حمل و نقل کالاهایی که نیاز به یخچال سردخانه ای دارند این امکان را به شما عزیزان می دهد تا محصول مورد نظر خود را با همان کیفیت و تازگی به مقصد برسانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره رایگان نسبت به جابجایی تضمینی محصول مورد نظر خود اقدام نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پشتیبانی آنلاین از طریق واتساپ